google-site-verification=N7__fggUKGWQCBYzbnuXE7zlzPE0KLEbbQxNQBm14dY

Rośliny doniczkowe w okresie zimowym. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą

Zima to okres niekorzystny dla roślin pokojowych. Podpowiadamy, jak zapewnić roślinom właściwe warunki do przetrwania zimy i jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą.

Aby rośliny doniczkowe zdobiące nasze mieszkania w dobrej kondycji przetrwały zimowe miesiące, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Radzimy, jak pielęgnować pokojowe rośliny doniczkowe zimą.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą: światło

W okresie jesienno-zimowym ilość światła docierająca do pomieszczeń jest mniejsza i może być niewystarczająca dla wielu roślin pokojowych. Powoduje to wydłużanie się międzywęźli (łodygi są wiotkie, a liście rozmieszczone rzadko, jasne i wydłużone), opadanie liści, czasem nawet zamieranie całej rośliny. Najbardziej niedobór światła odczuwają rośliny o liściach jasnych i pstrych (odmiany barwne mogą utracić swoje plamki czy wzorki).
Aby zapewnić roślinom jak najwięcej światła, należy postawić je najbliżej okna. Lepiej oświetlone są pomieszczenia z oknami od strony południowo-wschodniej, warto więc przenieść rośliny do takich właśnie pokoi. Postarajmy się też wpuszczać do pomieszczeń jak najwięcej światła – nie zasłaniajmy w dzień okien zasłonami i firankami.
Dostęp światła do rośliny ogranicza także kurz osadzający się na liściach, nie zapominajmy więc o jego usuwaniu. Można to zrobić za pomocą miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki lub gąbki, zwłaszcza w przypadku roślin o dużych gabarytach, które trudno przenosić. Natomiast tym egzemplarzom, które możemy przetransportować do łazienki, zafundujmy prysznic z letniej wody. Rośliny o liściach pokrytych włoskami lub kutnerem odkurzamy za pomocą pędzelka.
Zwiększyć ilość światła docierającego do roślin możemy także przez ich sztuczne doświetlanie lampami rtęciowymi, sodowymi bądź fluorescencyjnymi.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą: temperatura

Aby wyrównać niedobór światła w okresie jesienno-zimowym należy obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniach, w których są rośliny. W mieszkaniach jest to trudne, ponieważ musielibyśmy obniżyć temperaturę do poziomu, który nie byłby komfortowy dla nas samych. Najlepiej przenieść rośliny na ten czas do chłodniejszych pomieszczeń. Zazwyczaj jednak nie mamy takiej możliwości, a dodatkowo chcemy cieszyć oczy widokiem roślin cały rok. Wówczas rozwiązaniem jest umieszczenie roślin blisko okien lub na parapetach – tam powinno być najchłodniej, jeśli oczywiście pod oknem nie znajduje się kaloryfer. Ale pamiętajmy, że mroźne powietrze, które dostaje się do pokoju podczas otwierania okien, może być dla roślin szkodliwe. Nie dopuśćmy więc do tego, aby zimne powietrze opływało nasze rośliny i na czas wietrzenia przestawmy je w głąb pokoju.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą: woda

Jesienią i zimą zapotrzebowanie roślin na wodę jest mniejsze, nadmiar wody może bardziej zaszkodzić, niż jej niedobór, dlatego podlewanie należy ograniczyć. Nawadnianie w tym okresie ma na celu niedopuszczenie, aby rośliny uschły. Podlewamy zwykle raz na dwa tygodnie, dopiero gdy ziemia jest sucha, im niższa temperatura, tym rośliny podlewamy rzadziej.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą: wilgotność powietrza

W tzw. okresie grzewczym w naszych mieszkaniach wilgotność powietrza jest zazwyczaj bardzo niska i nieodpowiednia dla roślin. Aby ją podwyższyć można stosować elektryczne nawilżacze powietrza, wieszać pojemniki wypełnione wodą na kaloryferach. Dobrym pomysłem jest ustawianie doniczek z roślinami na podstawkach wypełnionych drobnymi kamykami, do podstawek nalewamy wodę, która parując podnosi wilgotność powietrza wokół roślin. Wiele roślin można także spryskiwać wodą. Zwiększenie wilgotności powietrza także nieco obniża temperaturę. Niekorzystnie też wpływa na rośliny ogrzewanie podłogowe, które osusza powietrze wokół roślin i dodatkowo ogrzewa bryłę korzeniową rośliny (jeśli roślina stoi na podłodze).

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą: nawożenie

Ogólna zasada mówi, że w okresie jesienno-zimowym roślin w ogóle nie należy nawozić. Wyjątkiem są gatunki kwitnące w tym czasie. Ponieważ jednak trudno zapewnić roślinom warunki spoczynku, ich wegetacja będzie podtrzymywana, więc powinniśmy je także nawozić. Oczywiście zasilanie w tym okresie nie może być tak intensywne jak wiosną i latem. Można stosować w niewielkiej dawce nawozy płynne lub nawozy o przedłużonym działaniu. Ewentualne nawożenie jesienią i zimą trzeba dopasować zapotrzebowania pokarmowego uprawianych gatunków.

W miesiącach jesienno-zimowych kondycja roślin doniczkowych, upiększających nasze wnętrza, często ulega pogorszeniu. Wpływa na to między innymi niekorzystne naświetlenie – dzień jest krótszy, ilość światła docierającego do roślin jest mniejsza. Takie warunki sprzyjają wchodzeniu roślin w zimowy spoczynek, ale uniemożliwiają go temperatura panująca w mieszkaniach– zazwyczaj powyżej 20°C – i suche powietrze. Aby umożliwić roślinom przetrwanie tego niekorzystnego okresu, starajmy się zapewnić im jak najkorzystniejsze warunki.