google-site-verification=N7__fggUKGWQCBYzbnuXE7zlzPE0KLEbbQxNQBm14dY

Jesteśmy w środku zimy, w naszym ogrodzie nic się w zasadzie nie dzieje, ale mimo wszystko luty to miesiąc, kiedy powinniśmy pewne prace ogrodowe wykonać. Co należy zrobić w naszym ogrodzie w lutym?

Jeżeli zima w miesiącu lutym jest bez śniegu, należy zwrócić szczególną uwagę na najbardziej wrażliwe rośliny w naszym ogrodzie. Czy osłony, które na nie jesienią założyliśmy nie należy poprawić, bądź dołożyć by je lepiej zabezpieczyć przed zimny wiatrem i mrozem.

Luty w ogrodzie: Drzewa i krzewy

W tym miesiącu dużą uwagę musimy zwrócić na drzewa i krzewy jeśli jest duża ilość śniegu, szczególnie tego mokrego. Wtedy musimy oczyścić drzewa i krzewy ze śniegu w naszym ogrodzie, by śnieg nie połamał nam gałęzi bądź nie zdeformował naszych krzewów. Szczególnie na deformacje narażone są krzewy zimozielone o kształcie kulistym jak na przykład żywotnik zachodni ‘Globosa’.

Jeśli na chwile w lutym odpuści mróz możemy ciąć zimozielone żywopłoty, krzewy kwitnące późną wiosną bądź latem jak na przykład dereń. Drzewa owocowe można zacząć przycinać stare, suche gałęzie rosnące do środka drzewa i tak zwane ‘wilki’.

Luty w ogrodzie: Trawy, byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie.

Niektórzy proponują by już zacząć przycinać trawy ozdobne, ja bym się jednak wstrzymał z tym do marca gdyż zmienność naszej zimy w ogrodzie nie gwarantuje, że nie przyjdą jeszcze siarczyste mrozy i wiatry.

Jeśli na okres zimowy schowaliśmy cebulki, bulwy i karpy dali, mieczyków i kann, to należy je przejrzeć czy nic złego się z nimi nie dzieje czy gdzieś pleśń czy wilgoć się nie dostała. Chore egzemplarze roślin trzeba wyrzucić.

Luty to okres kiedy należy rozpocząć wysiewanie do pojemników roślin jednorocznych uprawianych z rozsad. (aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca,żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca). Pojemniki wypełniamy mieszaniną ziemi z piaskiem i torfem w proporcji 2:1:1 lub gotową ziemią. Gdy już rośliny wysiejemy optymalna temperatura do ich przechowywania i kiełkowania to 20-22 stopni Celsjusza.

Luty w ogrodzie: rośliny na balkonach i tarasach.

Jeśli na naszych balkonach bądź tarasach mamy rośliny zimozielone w pojemnikach należy sprawdzić czy nie maja one sucho. Jeśli mają, należy je podlać, by nie doznały tak zwanej suszy fizjologicznej. Zimą rośliny w naszym ogrodzie też trzeba podlewać!

Luty w ogrodzie: Trawnik w naszym ogrodzie.

 

Trawnik mimo swojego uśpienia również potrzebuje naszej uwagi, gdyż zalegający śnieg powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia tak zwanej pleśni śniegowej. W tym celu należy unikać chodzenia po śniegu zalegającym na trawniku, bądź tam gdzie go jest dużo najlepiej go zebrać i podrzucić pod drzewa i krzewy. Jeśli już na trawniku nie ma śniegu i nie jest grząsko można wykonać wszystkie prace związane z wiosenną pielęgnacją trawnika, czyli nawożenie (nawóz z fosforem i potasem), piaskowanie, areację i wertykulację trawnika.

Luty w ogrodzie: stawy, stawy kąpielowe, oczka wodne

W naszych zbiornikach wodnych zima jest okresem najbardziej newralgicznym, szczególnie jeśli mamy w nich organizmy żywe jak: ryby, płazy. Przez cały okres zimy, tak i w lutym musimy nie dopuścić do zamarznięcia tafli wody by nie powstała tak zwana ‘przysucha’. Może ona spowodować, że zdechną nam wszystkie organizmy żyjące w naszym zbiorniku wodnym. By do tego nie dopuścić, to najlepszym do tego sposobem jest zastosowanie napowietrzacza do oczek wodnych.

W razie jakiś wątpliwości, bądź pytań dotyczących ogrodu zapraszamy do kontaktu i odwiedzenia naszej strony www.bioart.com.pl/kontakt .