Styczeń w ogrodzie jest okresem spoczynku roślin, które zbierają siły na to by pięknie zakwitnąć na wiosnę w naszym ogrodzie. Dlatego warto wykorzystać ten okres by przygotować się do prac ogrodowych, które jeszcze przed nami.
W styczniu warto odwiedzić oczko wodne w naszym ogrodzie, szczególnie wtedy gdy jest duży mróz. Musimy starać się by powierzchnia naszego stawu całkowicie nam nie zamarzła. Do tego celu warto zastosować albo elektryczną grzałką do oczek wodnych, albo snopek z trzciny lub słomy bądź napowietrzacz do oczek wodnych. Dzięki temu nasze ryby w oczku będą miały stały dostęp tlenu, który pomoże im przezimować.
Zimą też dobrze zwrócić uwagę na nasz trawnik, by nie zalegała na nim zbyt gruba warstwa śniegu, który nie dopuszcza dopływ tlenu do traw. Długotrwały niedobór powietrza może powodować powstawanie chorób. Dlatego nadmiar śniegu warto rzucać pod drzewa i krzewy, którym śnieg nie jest straszny, a dostarczy wody do późniejszego ich wzrostu.
Pamiętajmy również że na wiosnę jest najwięcej pracy w ogrodzie, dlatego sprawdźmy w styczniu czy mamy wszystkie sprawne narzędzia. Jeżeli nie, to jest świetna pora by je naprawić, naoliwić bądź naostrzyć. Dobry pomysłem jest też zakup nawozów do trawy i roślin tak byśmy byli przygotowanie jak na wiosnę rozkwitnie nasz ogród.
W ziemie również musimy pamiętać o naszych roślinach doniczkowych, by w okresie grzewczym nie stawiać ich za blisko kaloryferów, kominków by nie przesuszyć ich, gdyż nie lubią suchego powietrza. Pamiętajmy również, że i rośliny doniczkowe w okresie zimowym w naszym domu też mają okres spoczynku, dlatego musimy ograniczyć ich podlewanie i zapewnić im dostateczną ilość światła.
W razie jakiś pytań na temat pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych zimą prosimy o pytania na maila: studio@bioart.com.pl . Pozdrawiamy serdecznie.