google-site-verification=N7__fggUKGWQCBYzbnuXE7zlzPE0KLEbbQxNQBm14dY

Święta wielkanocne są wiosenne: radosne i kolorowe, głównie dzięki kwitnącym wtedy roślinom cebulowym, forsycji, wierzbowym i leszczynowym baziom. Jednak to nie one posiadają bogatą świąteczną symbolikę. Poznaj rośliny Wielkanocy z naszych ogrodów i dowiedz się jakie mają znaczenie.

Święta te doskonale widać w ogrodzie – istnieją bowiem rośliny o bogatej symbolice wielkanocnej, która może zaciekawić każdego miłośnika ogrodu.

Typowe wielkanocna roślina z naszego ogrodu to bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). To symbol nieśmiertelności, jego gałązkami można udekorować np. koszyczek wielkanocny oraz talerze z pisankami (należy jednak pamiętać, że jest niejadalny, a wręcz trujący!).

Z bukszpanu robimy także stroiki i wianki, które zawieszone na drzwiach ponoć odstraszają złe moce. Skąd ta tradycja? Bukszpan przez cały rok jest zielony, dlatego wiosną symbolizuje odradzająca się przyrodę.

W okresie wielkanocnym nie można zapomnieć o rzeżusze – czyli pieprzycy siewnej (Lepidium sativum), która jest nie tylko typową dekoracją, lecz również źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Zwyczaj wysiewania jej na Wielkanoc datuje się od XV wieku.

Za naszą zachodnią granicą w ogrodach oprócz roślin wielkanocnych spotkać również można tradycję dekorowania pisankami drzew i krzewów. Przy dużej ilości pisanek i sporym okazie drzewa efekt robi wrażenie. Dzięki temu jeszcze „nagie” drzewo ożywa paletą barw zawieszonych pisanek.

W naszych ogrodach możemy również sprawić naszym pociechom sporo atrakcji w czasie Świąt Wielkanocnych chowając wśród roślin w ogrodzie czekoladowe jajka i zajączki. Nie dość, że nasze dzieci będą miały chwilę atrakcji na świeżym powietrzu to i my będziemy mogli chwilę odpocząć od biesiadowania przy wielkanocnym stole.

Cały zespół firmy ogrodniczej BioArt pragnie życzyć Państwu dużo radości i szczęścia w te Święta Wielkanocne w rodzinnej ciepłej atmosferze.