google-site-verification=N7__fggUKGWQCBYzbnuXE7zlzPE0KLEbbQxNQBm14dY

Większość z osób które budują bądź kupują nowy dom stają przed dylematem co zrobić z otoczeniem domu, tak by go optymalnie wykorzystać do rekreacji, wypoczynku bądź do tego by tylko cieszyło oko. Dlatego najprostszym, minimalistycznym rozwiązaniem jest położenie trawy z rolki lub założyć trawnik z siewu. Jeszcze dla zasłonięcia się od wiatru, pyłu od drogi bądź sąsiadów nasadzić żywotniki lub cisy.

Jednak jeśli zależy nam na tym by mieć ogród z prawdziwego zdarzenia wokół naszego domu, musimy zdecydować się na zaprojektowanie ogrodu. Dzięki projektowi możemy ogarnąć cały ogród w jedna spójną całość, określić ilość materiału potrzebnego do wykonania naszego ogrodu, rozplanować tak rośliny by przez cały okres wegetacji nasz ogród żył i zmieniał się wraz z porami roku.

Od  czego zacząć projektowanie ogrodu? Na wstępie musimy wymierzyć nasz teren, który chcemy zaprojektować. Następnie zastanowić się nad tym co chcemy by w tym ogrodzie się znalazło (ognisko, plac zabaw dla dzieci, kompostownik, oczko wodne, kaskada, budynek gospodarczy, drewutnia itd.). Jeśli to  wszystko już zrobiliśmy musimy nasze wymiary działki nanieść na kartkę lub do programu służącego do projektowania ogrodów. Nanieść nasze elementy i zastanowić się kto, kiedy i jak będzie korzystał z tego ogrodu. W zależności od tego jak mamy ukształtowaną naszą działkę i jaka na niej jest wystawa słoneczna planujemy nasadzenia, zaczynając od dużych drzew i krzewów które stanowić będą szkielet naszego ogrodu. Na samym końcu projektujemy rośliny małe, odpowiednie do panujących warunków siedliskowych.

Kiedy najlepiej robić projekt? Jeśli mamy wymiary terenu do zaprojektowania i zdjęcia, to najlepszym okresem jest zima. Dlaczego zima? Wtedy mamy dużo czasu by spokojnie zastanowić się nad przeznaczeniem naszego ogrodu i doborem roślin. Natomiast od wiosny możemy ruszyć z pracami w terenie.

Jeśli Państwo nie mają czasu, bądź chcą takie prace powierzyć specjalistom, to zapraszamy do współpracy www.bioart.com.pl/kontakt. Chętnie pomożemy i doradzimy w projektowaniu Państwa ogrodu. Do zobaczenia.